Slovník pojmů

A B C E F G L M O P R S T V Z

Advanced Focus System

Unikátní technologie ostření se provádí jednoduchým posunutím hlavy svítilny dopředu (zaostření) nebo dozadu (rozostření). Svítilny LEDLENSER jako jediné na světě využívají principu lomu světla.

Bambus

Přednost bambusového vlákna je maximální pevnost v tahu i oděru. Oblečení z bambusu má dlouhou životnost a zároveň si zachovává fyziologické vlastnosti jako rychlý odvod vodních par, termoizolace a částečná voděodudivost.

BFT

Beaufortova stupnice, zkráceně BFT, byla vytvořena v roce 1805 kontraadmirálem britského námořnictva s irským původem Francis Beaufort a určovala sílu (rychlost) větru na moři. Původně byla používána k určení počtu plachet dle různých…

Climashield

Climashield je vysoce efektivní izolační materiál používaný nejen při výrobě spacáků. Climashield je nejpevnější, nejlehčí a nejodolnější z nabízených izolačních materiálů. Je vysoce trvanlivý, pružný a rychleschnoucí. I po opakovaném praní si…

Coolmax

CoolMax je polyesterové vlákno. Tělo zachovává neustále v suchu a teple. Na těle CoolMax zachovává souvislou vrstvu vzduchu, která udržuje tělo tepelně stabilní. CoolMax není náchylný k pachům a může se na nižší teploty žehlit.

Econyl ®

Econyl® se vyrábí z již nefunkčních rybářských sítí a jiného nylonového odpadu. Je posbírán, zpracován na přízi a následně je z něj utkána extra pevná textilie používaná pro výrobky značky Pacsafe.

eXomesh

Nerez ocelová síť uvnitř zavazadel společně s nerezocelovými lanky všitýmy do popruhů batohů účinně zabraňuje odcizení a proříznutí zavazadel.

Failsafe

Technologie Failsafe společnosti Lifesaver zamezí automaticky používání vodního filtru po konci životnosti a znemožní tak případnou kontaminaci.

Ferrocerium

Ferrocerium se používá na výrobu křesadel k rozdělání ohně. Ferrocerium je synteticky vyrobený kov, který při křesání dosahuje teploty až 3000°C. Jeho použití je jednoduché a jiskry odletují, i když je materiál vlhký.

Flex Sealing Technology

Patentovaná technologie zajišťuje dokonalé ochranné krytí elektroniky, díky kterému jsou svítilny odolné podle indexu až IP68. Jsou tak odolné proti nárazu, proti prachu i proti trvalému ponoření do vody. 

Flicker Free

Pokročilá technologie zamezuje nechtěnému mihotání světla a vzniku nežádoucích stroboskopických efektů (které jsou patrné například při snímání svítilny kamerou či fotoaparátem).

Gramáž

Gramáž je označení hmotnosti textilie na určitou plošnou jednotku. Většino se gramáž udává přepočtena na 1 metr čtverečný tkaniny. U funkčních materiálů gramáž obvykle znamená čím vyšší číslo, tím hřejivější, pevnější a neprodyšnější…

Lumenů

Jednotka svítivosti se používá u svítilen a čelovek. Čím více lumenů (lm) tím, větší svítivost. Pro orientaci v terénu doporučujeme alespoň 200 lumenů.

Lyofilizace

Lyofilizace je tzv. vakuové vymražování. Lyofilizace se v outdoorovém odvětví využívá k vymražování potravin. Lyofilizované jídlo je skvělé jako jídlo na cesty a expediční strava, jelikož je velice lehké (zbavené vody), zachovává si svojí…

Merino vlna

Merino vlna je 100% přírodní materiál z jemné vlny horských ovcí (Nový Zéland, Jižní Afrika aj.) a má schopnost absorbovat až 35% vody ze své váhy bez pocitu vlhkosti.

Microfleece

Microfleece a fleece jsou počesané pleteniny ze syntetických vláken - 100% polyester - s vysoce tepelně izolačními vlastnostmi. Microfleece je příjemný na omak a zajišťuje stabilitu tvaru a vzhledu. Oblečení, které využívá microfleece se…

Optisense technology

Svítilna automaticky upravuje jas na základě světelných podmínek v okolí a poskytuje uživateli jen správné množství světla.

Polyester

Polyester je sloučenina používána pro výrobu tkaniny užívané při výrobě funkčních materiálů. Polyester minimálně absorbuje pachy a ideálně splňuje požadavky na odvod vlhkosti od těla. Oblečení z polyesteru se může žehlit.

Rapid Focus

Technologie Rapid Focus umožňuje zaostření světla svítilny tak rychle, jak to jen jde, klidně i s pomocí jen 1 ruky.

RFIDsafe

RFIDsafe™ je technologie zamezující nechtěnému přenosu digitálních informací například s pasu, platební karty a jiných přenosných elektronických médií. Použitím RFIDsafe™ zabráníte odcizení digitálních informací.

Ripstop

Ripstop je odlehčený zpravidla nylonový materiál tkaný speciální technikou, která posiluje odolnost vůči trhání. Ripstop má tvar do sebe zapadajících křížů, které mají velikost zpravidla mezi 5 a 8 mm. Výhodou ripstopu je menší hmotnost k…

Smart Light Technology

SLT umožňuje jednoduše nastavit individuální šíři funkcí pomocí kombinací tlačítek tak, abyste využívali to, co skutečně potřebujete.

Tvrdost čepele

Základem každého nože je kvalitní ocel. Ocel je slitina železa a uhlíku, kde uhlíku musí být minimálně 0,3%, aby byla ocel kalitelná. Uhlík (C) - oceli vysokouhlíkové obsahují více než 0,5% C; s přibývajícím obsahem uhlíku roste tvrdost…

Ventil Reverse

Ventil Reverse používá značka Yate na svých karimatkách. Ventil je otočný s vnitří membránou, která umožňuje pohybu vzduchu pouze jedním směrem. Výhodou tak je, že při nafukování karimatek se vzduch nedostává ven z karimatky. Při otočení ventilu při…

Zip YKK

Japonský výrobce zipů YKK®, společnost San-es Skohai byla založena v Tokyu v roce 1934. Časem se stala uznávanou značkou produkující nejen kvalitní a funkční zipy s dlouhodobou trvanlivostí. Spolehlivost zipů YKK je garantována díky…