Impregnace a praní funkčního oblečení a vybavení

Funkční oblečení a outdoor vybavení je vyrobeno ze speciálních materiálů. Žádá si tak i zvláštní péči při údržbě, a to jak při praní, tak i při případné impregnaci. Celou problematiku jsme rozdělili na 2 části: "Jak vyprat" a "Jak impregnovat".

V některých případech potřebujete pouze vybavení vyprat a někdy naopak pouze naimpregnovat. Obecně se však doporučuje, pokud to lze, tak tyto 2 činnosti provést najednout. Tedy před impregnováním oblečení a vybavení, nejdříve toto vybavení vyčistit, popřípadě vyprat. Docílíte tím celkově lepšího výsledku.

 

ZáložkaJak vyprat nebo vyčistit funkční oblečení a vybavení?

Základní pravidlo pro praní funkčního oblečení jako termoprádlo, sportovní oblečení, fleecové a softshellové bundy a jiné funkční tkaniny je prát je ve specializovaném přípravku na praní. Klasické prací prášky při praní narušují strukturu, lepí jednotlivá vlákna k sobě, a tím zamezují prodyšnosti a omezují voděodpudivost.

Přípravky na praní funkčního oblečení a vybavení naopak tuto strukturu udržují a obnovují. Tím dochází k lepší prodyšnosti a zachování voděodolnosti a termoizolačních vlastností tam, kde je třeba.

V sortimentu pracích a mycích prostředků najdete univerzální prací prostředky na funkční materiály a  nebo specializované prostředky přímo uzpůsobené na praní struktur a textilií jako je spodní prádlo, peří, vlny, čištění kůže a podobně.

 

ZáložkaJak naimpregnovat funkční oblečení a vybavení?

Voděodolné a voděodpudivé oblečení a vybavení je vhodné po praní ihned naimpregnovat. Jedná se například o prodyšné voděodpudivé softshellové bundy a vesty, Gore-tex nebo neprodyšné voděodolné vybavení jako stany, batohy, brašny a fotobrašny, pláštěnky, ponča atd.

Jako nejsnadnější aplikace se používá impregnace přímo v pračce, kdy se ještě neuschlé oblečení vypere v pračce na nový cyklus s přidáním impregnačního prostředku. Impregnovat můžete také při ručním praní, tedy v umyvadle nebo lavoru.

V případě, že vybavení nelze prát v pračce nebo nechcete, můžete využít impregnační prostředky ve spreji nebo rozprašovači.

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Vždy sledujte instrukce pro praní a čištění od výrobce oblečení, vybaní, ale i instrukce na impregnačním prostředku!

 

Kompletní sortiment impregnačních a pracích prostředků na funkční oblečení a vybavení najdete zde.