Země původu
Jak možná víte, dlouhodobě zastáváme odpovědný přístup k podnikání, přírodě i k lidem. Nechceme však zůstávat jen u těchto "moderních" klišé, a tak objektivně pracujeme na tom, aby tento náš princip nebyly jen prázdná slova, ale abychom si mohli být vnitřně jisti, že to co děláme, je opravdu platné a skutečné.
V následujícím textu se vám budu snažit vysvětlit, proč jsme začali označovat všechny nově uvedené produkty zemí původu.
Země původu vs výrobce
Nejdříve trochu teorie: "Označení původu je název oblasti, určitého místa nebo země používaný k označení zboží, které pochází z tohoto území, pokud kvalita nebo vlastnosti zboží jsou výlučně nebo převážně dány zvláštním zeměpisným prostředím s jeho charakteristickými přírodními a lidskými faktory. Navíc musí výroba, zpracování a příprava takového zboží probíhat v tomto území" - převzato z informací Ministerstva průmyslu a obchodu.
Ve zkratce, země původu udává, kde je produkt skutečně vyroben nebo jeho převážná část. Výrobek může být v této zemi vyroben ze součástek vyrobených v jiné zemi. Například triko z Česka se vyrábí z Merino vlny z Nového Zélandu nebo vařič z Turecka se vyrábí z oceli z Číny. Důležité je, že zásadní podíl při výrobě takového produktu byl v zemi původu. V Česku bych uvedl například produkty výrobců spacáků Prima, outdoor oblečení Sensor nebo výrobce stanů Jurek. Výhodou je, že produkty, které jsou vyráběné s touto přidanou hodnotou bývají zpravidla velmi kvalitní, mají prodlouženou záruku, doživotní servis, atd.
Výrobce se zeměpisným přívlastkem, např. "český" nebo "německý výrobce" označuje sídlo společnosti, která výrobek vyrábí. Společnost pak může, ale nemusí své výrobky vyrábět v zemi, kde sídlí. Ač se jedná o "výrobce", nemusí fyzicky disponovat výrobním závodem. Výrobky si může nechat vyrábět lokálně nebo v zahraničí a následně je prodávat pod svým označením. Rád bych uvedl, že být výrobce je stále velmi náročná činnost a vyžaduje velkou organizaci, někdy možná i větší než při lokální výrobě, jelikož se výroba hůř dozoruje.
Máme rádi české outdoorové výrobky
A věřím, že vy také. Snažíme se jich do sortimentu zařazovat co nejvíce. Někdy, ale, ať se snažíme, jak se snažíme, daný produkt se v Evropě a natož v Česku prostě nevyrábí. Nebo se vyrábí v tak malém množství, že výrobce prodává sám pouze to, co vyrobí. Příkladem jsou čelovky, avšak i jiné výrobky do přírody. Pokud nemůžeme najít dodavatele produktů, které se vyrobily poblíž, musíme se poohlédnout i dál. Zboží, které u nás najdete může tak být vyrobené v Česku, Německu, Itálii, Polsku, Švédsku, Velké Británii, USA, Jižní Korei, Taiwanu nebo v Číně. Chceme ale, abyste měli informaci o zemi původu při výběru poskytnutou, a mohli se tak sami rozhodnout, jestli máte o zboží zájem nebo ne.
My Vám jen slibujeme, že budeme pilně pracovat na tom, aby zboží, které nabízíme, k nám cestovalo co nejméně a podmínky při výrobě tohoto zboží byly co nejférovější. Výsledky naší práce budeme pravidelně zveřejňovat a Vy nás tak můžete kontrolovat, jestli opravdu děláme, co jsme slíbili.
Chcete se zapojit? Pokud víte o skvělé malé nebo velké značce, která se vyrábí v Česku nebo v Evropě a stojí za zmínku, dejte nám vědět na info@outdoorstuff.cz.
Jak si vedeme?
Aktuální mapa s uvedením počtu produktů dle jednotlivých zemí původu. Automaticky aktualizováno.
A u jaké části produktů už uvádíme Zemi původu?
Aktualizace 24.5.2024:
Článek jsme aktualizovali a grafy se nyní automaticky upravují dle skutečného stavu. U některých produktů jsme nebyli schopni zjistit zemi původu, a tak data nemusejí být kompletní.
zdroje:
MPO - ministerstvo průmyslu a obchdu
vlaječky (Pixabay)