1. udržitelný outdoorový e-shop v ČR

Když jsem se na konci roku 2021 dozvěděl o novém projektu "Udržitelný E-shop", okamžitě jsem zbystřil. Vzhledem k naší vlastní vizi bylo získání certifikátu udržitelnosti téměř povinností. Již dlouhodobě se snažíme podnikat v souladu s přírodou. Nakonec co jiného, když nabízíme zboží do přírody:).

Certifikát uděluje nezávislá autorita https://www.udrzitelnyeshop.cz/ spojující výše uvedené společnosti a mohu objektivně napsat, že udělení certifikátu není jen jednoduchou formalitou, ale získání takového certifikátu je podmíněno hodnocením jednotlivých kategorií udržitelnosti.

Co všechno děláme pro to, abychom byli udržitelní:

1) Nabízíme udržitelné produkty
Jako udržitelné produkty označujeme ty, které jsou po použití plně recyklovatelné, vyrobené z recyklovaných materiálů, vyrobené z přírodních surovin (např. kosmetika), neobsahují umělé látky (kosmetika, jídlo na cesty), jsou biologicky odbouratelné (impregnace, mycí potřeby), mají nadstandardní kvalitu - jsou velmi trvanlivé (stany Jurek, spacáky Prima), jsou vyrobeny lokálně - mají nízkou uhlíkovou stopu při dopravě (České a evropské výrobky) nebo mají 100% recyklovatelný obal - kartonovou krabičku.

Za rok 2021 se jedná o 552 produktů z 1190, tedy 46%.
Více o produktech naleznete na https://docs.google.com/document/d/1Lu_1OTmDBVwCnOkaysK30xvy1nTLgw0ZjURsur6kQco/edit?usp=sharing

2) Nabízíme evropské, ale hlavně České výrobky
Jsme si vědomi toho, že doprava je jedním z hlavních producentů světových emisí. Proto se snažíme nabízet zejména české, popřípadě evropské produkty, které k nám nemusí cestovat z daleka. V případě, že se jedná o unikátní produkt nebo výjimečně udržitelný produkt, nabízíme výjimečně i produkty z jiných zemí.

Za rok 2021 je celkem 670 produktů Česka, tedy 56%. Mnoho dalších produktů je vyráběno v EU.
Přečtěte si více v našem článku https://www.outdoorstuff.cz/s-kuzi-na-trh
Více o produktech naleznete na https://docs.google.com/document/d/1Lz7quFTX4svtazwaUqSzfHilwPpVz1OruYlDXR_SoF8/edit?usp=sharing

3) Máme odpovědný přístup k životnímu prostředí
Na zahrádce nehnojíme umělými hnojivy, ale hlavně neustále přemýšlíme, jak se starat o to, aby balení balíků neslo co nejmenší ekologickou stopu, a proto

  • nakupujeme již použité krabice a krabice z přebytků
  • používáme zejména karton nebo papír jako výplň
  • umělý výplňový materiál používáme pouze již použitý - např. bublinkové folie
  • využíváme krabice od našich sousedů a kamarádů - upcycling
  • používáme papírové lepící pásky
  • využíváme výdejní místa dopravců
  • NO OVERPACKING - neposíláme vzduch, balíme zboží tak, aby se vešlo akorát
  • faktury posíláme pouze e-mailem

4) Dáváme nazpět
Chceme se podílet na lepším světě, a tak pravidelně odvádíme část zisku zpět na pomoc těm, kteří to potřebují. Více na https://www.outdoorstuff.cz/pomahame-s-clovekem-v-tisni

5) Máme skvělé vztahy s dodavateli
Občas si zavoláme, nebo se sejdeme, abychom zjistili, co je nového. Udržujeme formální i neformální vztahy a jsme féroví. Faktury platíme včas a dodržujeme předem dohodnuté ceny. Výhodou je tak nejen dobrý pocit, ale často tak máme produkty skladem, které na jiných e-shopech nejsou dostupné.

6) Máme odpovědný přístup k našim zákazníkům
Jsme slušní a trpěliví. Oslovujeme pouze ty, kteří o to projevily zájem. Data o zákaznících pečlivě střežíme a šifrujeme. Když je třeba, objednávky řešíme velmi individuálně. Třeba si napíšeme 5 e-mailů nebo 2x zavoláme, abychom se ujistili, že je vše tak, jak má být.

Za celý náš rodinný tým budu rád, pokud mi napíšete, co si o našem počínání myslíte.

Jakub Hojka
provozovatel e-shopu
jakubhojka@outdoorstuff.cz